8 tipů pro trvalé hubnutí

Jak zhubnout a vydržet?

Aneb 8 tipů pro skvělé hubnutí a trvalé výsledky.

Chtěli byste zlepšit svou fyzickou kondici a zhubnout nějaké to kilo? Večer si nastavujete budík o pár minut dříve, abyste den mohli začít krátkým cvičením? A ráno jej nakonec zaklapnete, abyste mohli spát o pár minut déle? Sedíte doma v křesle, na gauči a víte, že byste měli jít cvičit. Projít se. Běhat. Zkrátka se hýbat. Ale lenost vám to nedovolí. Je deset hodin večer. Víte, že byste tu čokoládu neměli jíst. Ale paní mlsná vás k tomu přemluví. Jak nad tím vyzrát?

 

A DOST! Máte svých výmluv plné zuby? 

Pokud je to takhle, řekněte stop. Vy nemusíte takhle žít. Nejste-li se svým životním stylem spokojení, nesetrvávejte v něm. Vy totiž máte možnost volby. Tak ji využijte. Pokud se ve svém těle necítíte dobře, pak máte skvělou příležitost s tím něco provést. Řešení je více než jednoduché. Známá rovnice, že příjem by se měl rovnat výdeji, stále platí. A věřte nám, že jen tak platit nepřestane. Podívejte se tedy zcela kriticky a objektivně na svůj život. Nastavte sami sobě zrcadlo. Skutečně jíte tolik, kolik potřebujete? Skutečně se hýbete tak, jak je třeba?

Aby vám to snažení šlo o trochu více a o trochu lépe od ruky, přinášíme několik užitečných tipů pro začátek. Protože všichni víme, že ze všeho nejtěžší je odhodlat se k prvnímu kroku… Tak pojďme vykročit společně!

1. ZASTAVTE SE!

V první řadě je třeba se naučit jednu věc. Zastavit se. Jednoduše se zastavit, zavřít oči a vnímat kouzlo přítomného okamžiku. Vypusťte z mysli rušivé obrazy – co se vám stalo, co vše ještě musíte stihnout. Na to přeci nemusíte myslet pořád. Soustřeďte se na sebe. Najdete-li si každý den alespoň chvilku, během níž nebudete dělat nic víc a nic míň, než že se budete věnovat zklidnění a ztišení mysli, vaše tělo i psychika se vám mnohonásobně odvděčí. Ne nadarmo se totiž říká – Ve zdravém těle zdravý duch.

A víte, kde se vaše mysli nejlépe zklidní? Kdekoli v přírodě.

Tak šup ven, nejlépe mimo civilizaci, sedněte si, zhluboka se nadechněte a prostě jen rozjímejte.

 

2. BUĎTE TRPĚLIVÍ!

 Zamyslete se, co ve svém současném životním stylu byste mohli změnit. Vytyčte si malé cíle a postupujte malými krůčky. Není třeba hned na začátku zavádět radikální změny a zakazovat si to, co máte rádi. U takového režimu byste nejspíš ani dlouho nevydrželi a rychle byste se vrátili k již zaběhlým starým dobrým zvykům. A to určitě nechcete. Čili si zapamatujte jedno: Postupujte pomalu, ale jistě. Vždyť není kam spěchat. Trpělivost růže přináší. V tomto případě trpělivost přináší výsledky, díky kterým se budete cítit lépe.

 3. RYCHLÉ A RADIKÁLNÍ ZMĚNY VEDOU K TVRDÝM PÁDŮM!

Stejně tak rychlá a radikální redukce bývá často spojena s nepříjemnými doprovodnými jevy, jako jsou bolesti kloubů, podráždění žlučníku a žaludku, pokles imunity a psychický rozklad. Optimální výsledek je naopak záležitostí dlouhodobou. V ideálním případě související s celkovou změnou životního stylu a stravovacích návyků. Cílem snahy o dosažení optimální tělesné hmotnosti je nejen zabránit prudkým změnám tělesné hmotnosti, ale také pokud možno co nejvíce omezit množství tukové hmoty bez ztráty hmoty svalové. Jedině to totiž zaručuje, že se shozená kila nevrátí zpět.

4. KVALITNÍ STRAVA JE ZÁKLAD!

 Vybírejte si potraviny, které byly co nejméně průmyslově zpracované. Vsaďte na to, co nabízí příroda. Přijímejte co nejvíce stravy v přirozené naturální formě. Omezte cukr. Solte méně. Vychutnejte specifickou chuť každé potraviny. Stimulujte své chuťové buňky ne množstvím užitého koření, ale volbou vhodných pochutin. Jezte ovoce, zeleninu, luštěniny, obiloviny a ořechy. Dopřejte si kvalitní mléčné výrobky – bez příchuti, neslazené. Vybírejte maso z bio chovů a vejce z podestýlky. Zajistěte tělu dostatek bílkovin z rostlinných i živočišných zdrojů. Pokud bude tělo dostávat to, co potřebuje, nebude mít nutkání dohánět nedostatek někde jinde. Respektive vás nebude honit chuť na sladké a nebudete cítit potřebu cpát se prázdnými kaloriemi a zapíjet je litry nápojů plných cukrů.

5. DODRŽUJTE PITNÝ REŽIM!

Neustále opakovaná fráze Dodržujte pitný režim se již snad může trochu zajídat. Faktem zůstává, že v ní tkví hluboká pravda. Snažte se pít cca 2l denně v závislosti na četnosti a délce fyzické aktivity. Pijte postupně, po malých dávkách. Nárazově velké množství vody přijaté najednou jednak naše tělo nedokáže účelně využít, jednak zatěžuje žaludek i ledviny. Volte ideálně čistou stolní neperlivou a neochucenou vodu. Klidně i tu z kohoutku. Pro oživení přihoďte plátek citronu. Vhodné jsou i neslazené ovocné či bylinné čaje, eventuálně ovocné šťávy ředěné vodou. Vyvarujte se konzumace nápojů slazených a perlivých. Oxid uhličitý, resp. bublinky, v perlivých vodách, zvyšuje chuť k jídlu. Při velkých ztrátách vody pocením (při intenzivní fyzické aktivitě) je třeba doplnit minerály, např. formou iontových nápojů.

6. HÝBEJTE SE – A TO PRAVIDELNĚ!

Aerobní sport zajistí tělu až 2× více kyslíku. S větším množstvím kyslíku v těle souvisí vylučování enzymů, které zvyšují pocit sytosti. To v praxi znamená, že čím více kyslíku v sobě máme, tím dříve se cítíme nasycení, tím méně tedy sníme. Na pohyb tělo reaguje vytvořením příznivého poměru mezi dobrým, ochranným HDL cholesterolem, a špatným LDL cholesterolem. HDL cholesterol podporuje rozpouštění LDL cholesterolu, který se usazuje na vnitřních stěnách cév.

Pravidelný pohyb snižuje riziko srdečních a cévních onemocnění. Podporuje správnou redukci hmotnosti mizením podkožního tuku při zachování aktivní hmotnosti. A jak víme, budování aktivní hmotnosti, čili svalů, vede k dlouhodobě udržitelným výsledkům. S tím souvisí fakt, že pravidelný pohyb dlouhodobě zrychluje metabolismus, resp. zrychluje spalování energie v našem těle. Kromě toho posiluje imunitní systém. Jedinci, kteří se pravidelně věnují oblíbené fyzické aktivitě, jsou méně nemocní než ti, kteří to nedělají. Většinou mají také mnohem častěji dobrou náladu. Pohyb totiž působí antistresově. Přispívá k plánování denního jídelníčku – je třeba rozmýšlet, kdy a co jíst před a po pohybové aktivitě.

7. KOMBINUJTE!

Různé druhy pohybu je třeba kombinovat. Chcete-li si pohyb poskládat tak, aby vedl ke ztrátě tělesné hmotnosti tou správnou cestou, respektive aby redukoval množství podkožního tuku a zachovával množství aktivní svalové hmotnosti, vsaďte na účinnou kombinaci silového a aerobního tréninku. Silový pohyb pomáhá vytvářet svalovou hmotu, aerobní pohyb pomáhá při rozvoji vytrvalosti a kondice. Ideálně bychom se mu měli věnovat alespoň 3× týdně. Přičemž dvě z toho by měly mít aerobní charakter (pomalý běh, jízda na kole a bruslích, zumba klidnějšího tempa) a jedna silový (trx, flowin, joga, pilates, kruhový trénink, tabata).

 8. ZKOUŠEJTE NOVÉ VĚCI!

Dnešní doba nabízí široké spektrum fyzických aktivit rozličného charakteru. Vybere si skutečně každý. A není třeba omezovat se pouze na cvičení, která nabízejí fitcentra. Fyzická aktivita prováděná na čerstvém vzduchu se mnohdy stává mnohem účinnější než bezduché opakování několika málo cviků v zavřené tělocvičně. Pohyb venku většinou umožní zapojit všechny roviny lidského pohybu. Pohyb na strojích je omezen jejich dráhou. To rozhodně neznamená, že cvičení uvnitř je špatné. Jen se vyplácí formu pohybu střídat. Tělo tak bude neustále stimulováno novými impulsy. Donutíme jej okamžitě reagovat, učit se nové věci a nezůstávat na místě. Naše těla mají výbornou paměť. Jakmile si zafixují techniku a průběh určitého typu pohybu, přestanou na něj časem odpovídat. Co z toho plyne? Zkoušejte nové věci. Tělo reaguje na změny.

Hlavně vás to musí bavit

Zdravý životní styl není žádná věda. Musí vás hlavně bavit. A my máme tu možnost uspořádat naše životy podle toho, jak sami chceme. Však víte. Každý den máme šanci začít znovu a lépe. Tak ji nepromarněme. Láká vás sluníčko a chcete jít běhat? Tak běžte. Nebo nemáte běh rádi a preferujete dlouhé procházky přírodou? No tak vezměte svého psa a běžte se projít. Dělejte cokoliv, co vás baví. Co máte rádi. Dělejte to s chutí a nadšením. Všechno potom půjde lépe. Vlastně ne lépe. Půjde to samo. Učiňte vědomé rozhodnutí. A výsledky se dostaví. Uvidíte sami. Za zkoušku to stojí. No ne?

Váš Krabičkujeme tým