Jak posílit imunitu radí Lucie Tvrdoňová

„Máš oslabenou imunitu, dělej s tím něco.“ Kdo z nás tuhle větu někdy neslyšel, nebo sám nepoužil…Ale co se dá dělat s již oslabenou imunitou? A pokud nám zatím funguje imunitní systém dobře, jak si ho udržíme i ve zlých časech?

Pojďme se podívat na to, co vlastně imunitní systém je, jakou funkci má a proč bychom ho neměli brát na lehkou váhu. Imunita – Můžu vám tady napsat odborně, že jde o schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí, z pohledu organismu, vnitřního. V praxi se antigeny myslí zejména buňky patogenních organizmů, viry či třeba nádorové buňky.

Ale já vám to radši napíšu, jak mi zobák narostl, protože tady nejste na wikipedii.

Imunitní systém nám umožňuje přežít. To už zní tak, že nám to není úplně jedno, že? Imunitní systém nás chrání od virů a bakterií. Zkuste si představit, že v našem imunitním systému bydlí mrňaví zajibáci, kteří denně likvidují ty zmetky nakažený. Ať už jde o rakovinové buňky, o chřipku, nebo o koronaviry. Každý den, opakuji KAŽDÝ DEN, naši maličkatí zabijáci, zákonodárci našeho imunitního systému, bojují s nepřáteli. Bože každý den? To by neměl imunitní systém vypadnout, že? Neměl by si vzít dovolenou, chraň bůh neměl by vzít roha, protože mu u nás není dobře!!!

Co ale dělat v případě, že máme imunitní systém již oslabený, nebo jak si udržet celkem dobře fungující obranyschopnost? Sepsala jsem pro vás pár jednoduchých tipů. Neřeknu vám možná nic nového, ale zopakuji něco, co všichni čas od času porušujeme! A některým třeba otevřu oči. Dost věcí z níže napsaného opomíjíte a raději si kupujete nesmyslné přípravky, které slibují silnou imunitu. Lidi pojďme mít zase rozum. Chápu jako podnikatel, že jde o obrovskou příležitost vydělávat na lidském strachu o vlastní zdraví prodejem drahých prášečků, koktejlů a podobných blbinek, ale opravdu to nejde selským rozumem?

1.Jezte pravidelně a zdravě!

Zásady zdravého stravování jsou základem pro naše zdraví. Vyhněte se průmyslově zpracovaným produktům a nahraďte je čerstvými potravinami. V náročném období a v období různých epidemií zařaďte potraviny, které mají příznivý vliv na posílení imunitního systému jako například česnek, cibuli, zázvor, kysané zelí, ovoce a zelenina obsahující spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Na obrázku se mnou je Lojza ze Srí Lanky. Imunitu má skvělou díky pravidelné konzumaci ananasu. A taky protože se nestresuje u zubaře.

Co jsou průmyslově zpracované potraviny? – sladké tyčinky a sušenky, koblihy, zapečené musli, nekvalitní uzeniny, tavené sýry, slazené nápoje, instantní polévky či omáčky, brambůrky, fastfoodová strava…

Za jaké potraviny nahrazovat? – čerstvé ovoce a zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, oříšky, semínka, kvalitní maso z nám známé produkce, dostatek vitamínů a minerálů atd…

Pravidelnost ve stravování je důležitá pro správné fungování metabolismu a udržování energie. Díky dostatečnému množství energie nebude naše tělo unavené a naše přirozená obranyschopnost nebude ohrožena.

2.Více sportujte nebo choďte na procházky

Je hned několik důvodů, proč být více aktivní. Vyhne se nám civilizační choroba jako je obezita, s níž je spojeno mnoho onemocnění od vysokého krevního tlaku a cukrovky po srdeční onemocnění či aterosklerozu (kornatění cév v důsledku ukládání tukových látek). Ať už si vyberete jízdu na kole, tanec, nebo třeba procházku v lese spojenou s otužováním, dělejte to! Zdraví máme jen jedno a je třeba se o něj starat. Sportovní aktivita snižuje stres a napětí, které, jak víme, oslabuje imunitní systém. A jako bonus. Díky častějšímu sportování budeme lépe vypadat a tím se i mnohem lépe cítit.

3. Dejte sbohem stresu

Přijměte už konečně pozitivní pohled na svět. Je až k neuvěření, kolik negace se na nás valí. Doma, v práci, na sociálních sítích. Kdo mě zná, ví, že jsem buchta s pusou od ucha k uchu. Nenechte se zmást, tahle buchta taky zažila životní dramata, ztráty milované osoby a různé „fuck upy“. Tak proč se sakra furt tak řechtá? Zkusím vám dát pár svých tipů, které nebudou fungovat, když si budete říkat já nemůžu, protože…

  • Radujte se z maličkostí – Moje dnešní radost byla, když jsem otevřela okno a slyšela jsem zpívat ptáky. Mám radost, když mi rodina pochválí oběd, nebo když se na mě kdokoli hezky a upřímně usměje. Udělá mi radost polibek do vlasů (toto není návod! 😀 ) a taky mi udělá radost uvařená káva s pěkným výhledem. Nechtějte velké a drahé dary, velká gesta nejsou stálá. Neberte nic jako samozřejmost, ale jako dar.
  • Smějte se na ostatní – Platím u pokladny a vidím evidentně unavenou pokladní. Aby taky ne, když vidí tu frontu uspěchaných a mnohdy protivných zákazníků. Přijdu k ní, usměji se a hezky pozdravím. Zatím normálka? Tak co teprve udělá tohle „Jeee vy máte tak krásný nehty“ (vlasy, tričko, řasy….cokoli). Co předáváš, to dostáváš! Pokud nechcete nic pochválit, můžete jednoduše konstatovat, jak obdivujete její práci. Celý den musí zvládat otrávené obličeje. A nejde jen o prodavačky. Všichni máme těžkou práci. Každý si zaslouží něco vypíchnout a pochválit. Dejte si tu práci a popřemýšlejte o práci lidí ve svém okolí, o maminkách na mateřské, o moudrosti našich rodičů, prarodičů…máte to? Tak se usmějte a až je uvidíte, usmějte se zase.
  • Najděte si, co vás baví – Každý má rád něco jiného, někdo rád čte, jiný rád sportuje. Je to v naprosté rovnováze. Neberte ostatním, že jejich koníček není tak super jako ten váš. Samozřejmě, že vaše aktivita je ta nejlepší na celém světě – pro vás. A o tom to je 😉
  • Dělejte si seznamy – Každý svůj těžký pracovní den si udělám body úkolů, které musím splnit. Nevadí, když nestihnu úplně všechny, ale škrtám si všechny splněné úkoly a mám z nich radost. Na konci pracovního dne řeknu nahlas před někým dalším (kolegyně, kamarádka, manžel, děti) To jsem byla dnes ale šikovná… Přijde vám to jako vychloubání? Zkuste pocítit tu radost z vlastní pochvaly a z pochvaly svých blízkých, ikdyž si o to prakticky řeknete 🙂

4. Zvyšte pitný režim

Na toto téma už jsem pro různé časopisy sepsala tolik článků, že jsem se dnes slušně zasekla na tom, co napsat. Vysvětlovat něco samozřejmého je pro mě těžší než něco, co se tolik neví. Pojďme zkusit pár faktů.

  • Denně vyloučíme cca 2,5 litrů tekutin. Čůráním (nestyď se!), stolicí, kůží, pocením. Je potřeba tekutiny doplňovat!
  • Lidské tělo je tvořeno 50 – 60 % vody. U malých dětí jde pak o 75 % vody.
  • Malé děti trpí dehydratací, protože výdej tekutin je u nich až 5x vyšší než u dospělého člověka.
  • Starší osoby trpí často dehydratací, protože nepociťují žízeň.
  • Měli bychom vypít 30 ml na kilogram hmotnosti. Takže 70 kg osoba by měla vypít 70 x 30 = 2100 ml (2,1 litrů denně)
  • Častou bolest hlavy vaší ženy nevyřešíte vínem, pánové, ale sklenicí vody 😀
  • Pravidelná konzumace bylinkových čajů snižuje jejich účinnost v době, kdy ji potřebujeme.
  • Velký pocit žízně v případě správného pitného režimu může být ukazatelem nějakého zdravotního problému (například cukrovky).
  • Káva zvyšuje vylučování vody z těla, je potřeba tedy vyšší příjem vody u osob závislých na kofeinu (viď Lůco!).

Patříte mezi osoby, které nepijí, protože nemají žízeň? Proto tedy neberte pocit žízně jako pokyn k tomu jít se napít. Vezměte sklenici vody a prostě se napijte. Jen tak.

5. Dopřejte si kvalitní spánek

Fascinuje mě, kolik lidí veřejně prohlašuje, že spí 3-4 hodiny denně a jsou v pohodě, hodně toho stíhají a bla bla. Víte vy co? Patřila jsem mezi ně. Když jsem budovala tuhle firmu (Krabičkujeme), tak jsem makala ve dne, makala jsem v noci a byla jsem pyšná. Tak pyšná na to všechno, co stíhám, do toho rodina, denně cvičení, lekce, akce, cestování, snad každý druhý měsíc v jiné zemi, výstup na horu Triglav, šnorchlování, létání, natáčení. A pak rána, špitál a oznámení od primáře, že toho zvládám mnohem víc, než můj organismus, který mě připravil o sluch (chápete, jak je chytrej? Lektorka tance, co potřebuje hudbu, přijde o sluch?) A tak jsem se zastavila a pozoooor dostávám se k tomu hlavnímu: ZAČALA JSEM SPÁT.

Více než kdy jindy a s naprostou suverenitou říkám: Musíte spát, budete zdraví, šťastní a krásní.

Víte jak jsem na začátku psala o mrňavých zabijácích? Tak si představte, že se jim lépe bojuje, když spíte a nezatěžujete je jinými nesmysly. Tak jim to přeci dopřejte. Dejte jim na to ten čas a klid. Makají pro vás. Často i přesluhují a často jsou nedocenění.

Přeji všem pevné zdraví a dejte mi vědět, jestli se vám článek líbil. Já se sama poklepu na hrudi a řeknu: Joo Lůco, ten se ti  povedl!