Nebezpečí KETO diety!

Za poslední dobu se na nás hrnou dotazy o nízkosacharidových dietách až příliš často na to, abychom to ignorovali a nenapsali svůj pohled. Vezměte to čistě jako náš osobní názor, zkušenosti a vědomosti, které jsme nasbírali dlouholetou praxí s klienty a také poctivým studováním. Proč je podle nás tento styl hubnutí nepřijatelný a jak pracujeme my? Víme, co opravdu funguje a neublíží našim klientům.

5 zdravotních rizik nízkosacharidových diet aneb proč je důležitá vyváženost

Low carb diet, keto diet, Whole 30, paleo. V poslední době jsou nízkosacharidové diety velmi populární. Nabízí totiž rychlé výsledky. Ty ale obvykle nejsou trvalé. A navíc si můžete přivodit závažné a dlouhodobé zdravotní komplikace.

Vezměme si za příklad dnes velmi populární keto dietu. Její idea spočívá v tom, že místo sacharidů budete jíst tuky, což přivede tělo do stavu ketózy, kdy jako zdroj energie využívá nikoliv cukry, ale právě tuky, jichž se chcete zbavit. Takové stravování má ale řadu nevýhod, na něž pomalu začínají upozorňovat zdravotníci po celém světě. I ti největší zastánci keto stravy varují před dodržováním přísných pravidel, jako je snížení sacharidů na méně než 50 gramů denně, po dobu delší než 30 a 90 dní. Zde je několik důvodů proč.

  1. Nedostatek vitaminu a minerálů

Vyřazením sacharidů ze stravy se nepřipravíte jen o nezdravé potraviny jako je bílý chléb a rafinovaný cukr, ale také o ovoce, některou zeleninu a celozrnné obiloviny, které obsahují cenné živiny jako je vláknina, vitaminy, minerály a antioxidanty. To může v dlouhodobém horizontu vést k problémům s trávením, zácpám, průjmům, nadýmání, dokonce přibývání na váze a zvýšení hladiny cholesterolu i krevního tlaku.

  1. Ovlivnění sportovního výkonu

Ten, kdo se věnuje sportu, ví, že tělo cukry potřebuje – samozřejmě v kontrolovaném množství. Nic vám nedokáže dát „živou“ energii a sílu tak, jako sacharidy. Podívejte se třeba, z čeho sestává strava maratonských běžců. A budeme-li mluvit o běžné populaci, která většinou tancuje, jezdí na kole, běhá, prochází se – tak jedině sacharidy dokáží dodat energii, kterou potřebují teď a tady pro vytvoření nějakého výkonu. Ketogenní stravování u profesionálních sportovců může pomoci zhubnout, ale zrovna tak může ubrat síly a negativně se tak podepsat na jejich výkonu. Shodují se na tom i někteří vědci. Schopnost pracovat na špičkové úrovni omezuje právě skutečnost, že organismus se během ketózy nachází v kyselejším stavu, než je normálně zvyklý.

  1. Nadváha a obezita

Uvolnění pravidel může způsobit zvýšení hmotnosti, které se může při nesprávné péči rozrůst až do monstrózních rozměrů. Keto dieta vám sice umožní rychle zhubnout, ale realita je taková, že tento stav je pro většinu smrtelníků jen velmi těžko udržitelný trvale. Jakmile totiž dojde k uvolnění režimu, váhový přírůstek je téměř nevyhnutelný. Tělo se dostane z ketózy, v níž bylo po celou dobu choulostivě udržováno, a v němž jste pravděpodobně s vodou a tukem ztratili i nějaké svalstvo. A vzhledem k tomu, že jste se stravovali dietou s vysokým obsahem tuků, je pravděpodobné, že jakmile začnete nabírat, získáte více tuků a méně svalů. To může ovlivnit metabolismus, zpomalit jej, a v budoucnu znesnadnit pokusy o redukci hmotnosti.

  1. Riziko poškození krevních cév

V keto a jiných nízkosacharidových dietách jsou velmi oblíbené podváděcí dny, tzv. cheat day, kdy si dopřejete to, co si jinak v tvrdém režimu odpíráte. Pro většinu lidí je to cukr, cukr a zase cukr. Podle vědců ale mohou mít nárazově náhlá vysoká zvýšení příjmu cukru negativní vliv na krevní cévy – může dojít k jejich poškození. Z toho potom plyne zvýšené riziko onemocnění srdce.

  1. Mnoho tuku může zvýšit riziko chronického onemocnění

Zdravotníci se obávají, že dlouhodobě držená dieta ve stylu keto se může nepěkně podepsat na stavu srdce a tepen. A to nejen z důvodu krátkodobě nárazově zvýšeného příjmu cukru, jak je popsáno výše, ale právě vlivem zvýšeného příjmu tuku. Jeho hromadění v těle se může stát příčinou vzniku chronických onemocnění. Kromě zmiňovaných potíží se srdce se jedná i o mrtvici a rakovinu.

Řešení se jmenuje zdravý životní styl

Nízkosacharidové stravování představuje extrém, který je pro tělo nepřirozený. Podobně jako stav, kdy sacharidy zaujímají převážnou část vašeho jídelníčku. Pokud chcete dosáhnout trvalých výsledků a těšit se navíc z dokonalého zdraví, je nutné si uvědomit, že to, co dlouhodobě vede k úspěchu, je vyváženost a zlatá střední cesta.

Pokud chcete zhubnout, nevíte si rady nebo nemáte čas na pátrání po tom, co pro vás je a není dobré, nechte si poradit od našeho výživového specialisty a vyzkoušejte naše Krabičkové menu.  Podle vašich požadavků a výše bazálního metabolismu i míry fyzické aktivity spočítáme a doporučíme vhodný kalorický příjem. A potom vám uvaříme, zabalíme a přivezeme naše Krabičky až domů. Získáte tak bez práce a námahy vzorek vyváženého a zdravého stravování, který potom budete bez problémů schopni dodržovat i bez naší pomoci.

Přejeme vám dobrou chuť

Váš Krabičkujeme tým