Proč se vám možná nedaří hubnout?

5 důvodů, proč se vám nedaří zhubnout

Ztráta hmotnost je svatým grálem většiny dietních a cvičebních programů. Přesto se dlouhodobě udržet dosažený výsledek podaří jen několika šťastlivcům. To má řadu důvodů. Jejich rozpoznání pomůže k identifikaci příčiny a její následné eliminaci. Přeloženo: Konečně zhubnete a váhu si udržíte.
Na začátku je důležité rozlišit dva pojmy – ztráta hmotnosti se může lišit od ztráty tuku. V ideálním případě jde veškerá váha klesající dolů z tuku. Měří se spíše podle obvodu pasu a toho, jak vám sedne oblečení než podle tělesné hmotnosti. Protože svaly jsou těžší než tuk. Takovému hubnutí se říká zdravé hubnutí. Mělo by být cílem každého, kdo si chce ideální váhu udržet a nemělo by probíhat rychleji než 1-2 kila týdně. V opačném případě většinou hubnete vodu a svalstvo a takové hubnutí není dlouhodobě udržitelné.

K tomu, aby vám metabolismus správně fungoval a spaloval energii z přijaté stravy, totiž potřebujete právě svaly. Řekněme si tedy, že cílem hubnutí, o němž budeme mluvit, je snížit poměr tuku vůči svalovině.

A proč se vám tedy nedaří tohoto zdravého hubnutí docílit?

Pravděpodobně se dopouštíte některé z těchto pěti chyb.

1. Přijímáte moc nebo málo kalorií
Pokud chcete zhubnout, musíte přijmout méně kalorií, než spálíte. Ale zase dost na to, abyste mohli běžně fungovat. A sportovat. Držení nějaké „internetové“ diety proto může být velmi nepřesné. Pro každého platí jiné měřítko. Pro mnoho lidí jsou odhadované porce jídla příliš kalorické. Někomu naopak ani zdaleka nestačí. Není vždy pravdou, že proteinová tyčinka je zdravá, že po každém kardiu musíte doplnit cukry, anebo že se vždycky musíte najíst večer. Neplatí ani, že když chcete zhubnout, jednoduše přestanete jíst. Vaše tělo začne ukládat do zásoby, což pro vás znamená malér, se kterým si nebudete umět poradit.

Naše Krabičková strava je uzpůsobená každému na míru a po konzultaci s naším výživovým poradcem vám doporučíme množství kalorií vhodné přímo pro vás a cíle, které jste si stanovili. Úspěch zaručuje individuální přístup. Stejně, jako neexistuje univerzální velikost oblečení (A ta uni, která existuje, nepadne každému), neexistuje jedna jediná univerzálně platná dieta. S určením toho, co vyhovuje zrovna vám, pomůže náš výživový specialista.

2. Máte problémy s metabolismem
Snažíte se, jíte a cvičíte, tak, jak byste měli, a kýžený výsledek se ne a ne dostavit. Možná je na vině něco vážnějšího. Zdravý chod metabolismu a správné spalování energie nutné pro efektivní hubnutí ovlivňuje řada faktorů. Mezi ně patří snížená aktivita štítné žlázy, známá jako hypotyreóza, hormonální nerovnováhy (zejména u žen) vedoucí k nárůstu hmotnosti – třeba i vlivem stresového hormonu kortizolu, který zvyšuje chuť k jídlu. V tomto případě není na místě zatracovat pravidelné prohlídky u endokrinologa, který nastaví správnou léčbu.

3. Užíváte nevhodné léky
Existuje řada léků, které mohou způsobit nárůst hmotnosti. Jedná se třeba o antihistaminika, jako je Benadryl, antidepresiva, některé léky na krevní tlak a také o hormonální antikoncepci. Pokud máte podezření, že vaše snahy o dosažení ideální váhy brzdí některý ze léků, které užíváte, poraďte se s lékařem a zeptejte se ho případně na možnost změny medikace, která by v takové míře váš metabolismus nezatěžovala a nebrzdila v rozpuku.

4. Spoléháte na cvičení, jídlo neřešíte
Pohyb je velmi důležitý. Nejen pro zhubnutí, ale pro celkovou fyzickou i mentální kondici. Bez úpravy jídelníčku ale nezhubnete. Navíc je ideální, když se strava přizpůsobí tomu, jak se hýbete. Nebo když se pohyb uzpůsobí tomu, jak se stravujete. Tyto dva aspekty zdravého životního stylu by zkrátka měly být provázané a vzájemně se doplňovat a ladit spolu do jedné noty. Není řešením jít si zaběhat a potom si dopřát v osm večer pizzu, protože jste se donutili do běhání. Některé studie ukázaly, že mnoho lidí má podvědomé tendence kompenzovat fyzickou aktivitu jídlem. Tak by to ale fungovat nemělo. A rozhodně vás takový přístup nedovede k ideální hmotnosti. Pokud si nevíte rady s tím, jak sestavit výživový a pohybový plán, poraďte se s naším výživovým specialistou, který navrhne řešení vhodné přímo pro vás. Tedy, jak se říká, „na míru“.

5. Váš metabolismus je zpomalený
Časté diety mohou závažně zpomalit metabolismus. Klasickým scénářem je drastické omezení kalorií, často jen nějakých 600 kcal na den, rychlá ztráta hmotnosti, rychlé zastavení takového úbytku a často následující tolik neoblíbený jojo efekt. Střihněte si to takhle párkrát za sebou během několika let a máte zaděláno na pořádně zpomalený metabolismus. Odtud existuje jen jedna cesta. Jít na to pomalu, nespěchat a drasticky neredukovat kalorie. Cílem by mělo být v první řadě zrychlení metabolismu, které samo o sobě povede k určité ztrátě přebytečných kil. K tomu budete potřebovat odborníka, který váš stav objektivně zhodnotí a navrhne řešení, které bude vašemu metabolismu vyhovovat. Opět se jedná o individuální výživový plán sestavený s přihlédnutím ke všem faktorům, které váš metabolismus ovlivňují. Ideální je samozřejmě přidat i pravidelný pohyb.

 


Záběr naší Krabičkové stravy je velmi široký. Chceme pomoci všem, aby dosáhli svých cílů pohodově, bez starostí, a ještě si u toho pochutnali. Z naší nabídky si vyberou všichni, kteří chtějí žít zdravě a aktivně. Ti, kteří chtějí zhubnout, stejně jako sportovci nebo senioři. Poměrně nově zařizujeme i rozvoz zdravých a chutných jídel do firem, třeba i formou zaměstnaneckých benefitů. Chcete se dostat na ideální váhu, udržet si ji a mít spoustu energie a chuti do života? Kontaktujte nás a společně vykročíme vstříc aktivní, chutné a dlouhodobě udržitelné budoucnosti.

Krabičkujeme, protože nás to baví. Pojďte se bavit s námi. Protože zdravý životní styl je zábava!

Váš Krabičkujeme tým