Smoothies recepty NA ZDRAVÍ!

Sklenice zdraví – lahodné smoothies a jejich výhody

Ovoce a zelenina by měly představovat základní stavební kameny našeho jídelníčku. Jedná se o nenahraditelné přírodní zdroje cukru, vlákniny, vitaminů a minerálů. Přijímáme-li je navíc v tepelně neupravené podobě, dostáváme do sebe kupu enzymů, které pomáhají tělu s trávením. I z toho důvodu je pro nás konzumace ovoce a zeleniny tak nenahraditelná – ačkoliv nás vyživí, nezatíží trávicí trakt. To se v praxi projeví tak, že máme energii, ale nejsme po jídle unavení.

 

Ovoce a zeleninu můžeme jíst samotné, nebo je krájet a míchat s dalšími ingrediencemi do lahodných salátů. V posledních letech ale výrazně stoupá obliba ještě dalšího způsobu, jímž je můžeme zařadit do každodenního stravovacího režimu. Jedná se o ovocné a zeleninové nápoje, tzv. smoothies. Proč jsou tak populární? Pomineme-li jednoduchou skutečnost, že jsou zkrátka mimořádně chutné, musíme zmínit i nenáročnost přípravy a jednoduchost konzumace. Dnes se již vyrábí řada mixérů, u nichž mixovací nádoba slouží, po přidání uzavíratelného víka, současně jako přepravní nádoba či láhev. Tedy ovoce či zeleninu umixujete, vyjmete nádobu, zavřete a máte připravenou výživnou, dobrou a zdravou svačinku, kterou můžete vzít kamkoliv s sebou.

Praktická svačinka sbalená na cesty

Je známo, že potrava v tekuté formě je pro tělo lépe stravitelná než ta, kterou musíme předžvýkat. To je i příklad smoothies. Můžeme tedy říci, že smoothie představuje elixír zdraví, které tělo může využít bezprostředně poté, co jej požijete. Navíc zabijete dvě mouchy jednou ranou – zasytíte hlad a ukojíte žízeň. Tedy si pochutnáte, a ještě navíc uděláte něco dobrého pro své tělo. Ideální kombinace. Nemyslíte?

Přírodní posilovač imunity

Samozřejmě, že na chladných smoothies si zřejmě nejvíce pochutnáme za horkých letních dnů, kdy poslouží i jako zdravá alternativa těžké smetanové zmrzliny. I v zimě na ně ale nemusíme zapomínat a můžeme si připravit taková, která zahřejí. Stačí přidat třeba zázvor nebo skořici. Kromě toho ovocné a zeleninové nápoje podpoří v zimě ohroženou imunitu. Jsou tak ideálním domácím prostředkem chránícím před nachlazením. Jejich stravitelnost zvýšíte tím, když je navíc smícháte s vodou či minerálkou. Jak jsme již zmínili, přidáte si tak i kapku do pitného režimu, který je nutné dodržovat i v zimě.

Přinášíme pár tipů na naše oblíbené ovocno-zeleninové zdravé laskominy. Dejte nám vědět, které jste vyzkoušeli a které vám chutnaly nejvíce.

 

Ovocná bomba plná vitaminů

Zaručenou ochranu před protivným nachlazením poskytne náš vitaminový ovocný nápoj. Inspirací k němu, i k dalším zde uvedeným receptům, nám byla kniha Ovoce a zelenina jako lék; Strava, která léčí od Klause Oberbeila a MUDr. Christiane Lenzové.

Budete potřebovat: 1 mango, ½ ananasu, grepu a limetky. Ovoce oloupejte, rozmixujte a nařeďte s vodou. Podávejte mírně vychlazené.

 

Proti zánětu močových cest

Nejen v zimě řadu žen trápí štípavé záněty močových cest, které umí každodenní život pořádně znepříjemnit. Nenechte si zkazit náladu a dopřejte si tento jablkovo-křenový nápoj, který vám v krušných chvílích pomůže a uleví.

Připravte si ½ salátové okurky, jablko, šťávu z jednoho citronu a kousek čerstvého křenu. Očistěte, rozmixujte a vypijte.

 

Pro chuť do života a energii

Zima už vám připadá dlouhá, schází vám chuť k dílu a síla vstát ráno z postele? Přivolejte sluníčko s tímto lahodným nápojem z netradiční kombinace surovin. Nenechte se ale mýlit, chutná vážně skvěle.

Připravte si 100 g červeného zelí, 100 g modrého hroznového vína a skořici. Z hroznového vína i zelí vymačkejte šťávu. Ochuťte špetkou skořice. Nalijte do sklenice a vypijte.

 

Jahodovo-melounové pohlazení

Proti nachlazení může zafungovat i v zimě nezvyklá kombinace jahod a melounu. Připravte si 150 g čerstvých jahod, 200 g medového melounu, kousek čerstvého zázvoru a špetku skořice. Ovoce a zázvor rozmixujte, dle potřeby dořeďte vodou a dochuťte skořicí.

 

Dobrou ovocno-zeleninovou!

Váš Krabičkujeme tým