Stres a vnitřní nepohoda – jak bojovat?

Tlak na hrudi, úzkost, pláč, nespavost, neschopnost přijmout potravu, nebo ji přijímat naopak moc. Nežádoucí hubnutí, nežádoucí přibírání na váze. Nebo možná i vyrážka, kašel, rýma, teploty, špatná nálada, melancholie….To je stres a vnitřní nepohoda, která se u každého může projevit jinak. A proč o tom dnes píši? Protože jako každý normální smrtelník, tak i já vím, jaké to je, procházet si takovým obdobím a bloumám o tom, jak jsme my lidé (původně jsem chtěla napsat my ženy, ale nebylo by to fér) strašně silné osobnosti, protože musíme zvládnout rodiny, děti, domácnost, práci a mnoho dalších povinností a nesesypat se při každé bouřce, která přijde. Ostatně každá bouřka pročistí vzduch a každý déšť smyje vše špatné. A my to víme! Vlastně jsem dnes trochu sobecká a vypíšu se ze svého melancholického období a moc doufám, že se v tom najdete i vy a něco vám to dá.

Do stresu se můžeme lehce dostat zpravidla tehdy, když se sami nutíme do něčeho, co pro vás ve skutečnosti asi není úplně dobré. Nebo vás do toho nutí někdo jiný. Teď je otázka, která varianta je horší. Asi obě stejně. Vždy jde totiž o to, že když jdete jakkoliv proti svému založení a tomu, jací jste, tak se necítíte dobře, což se může promítnout i do zdravotního stavu – fyzického i vnitřního.

Měla bych to udělat…

Také se vám stává, že cítíte, že musíte udělat něco, na co se úplně necítíte? Ať už jde o pracovní povinnost, vystoupení na veřejnosti, o změnu práce,  řešení partnerských problémů… A nebo se vůbec nemusí jednat o člověka, ale jen o něco, co myslíte, že byste MĚLI. Z jakéhokoliv důvodu. Jednoduše řečeno se rozhodnete (nebo to rozhodne někdo jiný), nebo upíšete k něčemu, do čeho se vám prostě úplně nechce, ale říkáte si, že to pro vás nakonec bude dobré, tak do toho půjdete. A ono to možná dobré bude. Ale za jakých okolností a jaké následky to ponese? Nejvíc stresující je fakt, že nikdy dopředu nevíte, jaké rozhodnutí je to správné. Vyberete jedno z těch rozhodnutí a čekáte co bude dál.

Jaký má ale smysl jít proti sobě?

Zhluboka se nadechněte

A každý si za onu modelovou situaci může představit něco svého. Mluvení na veřejnosti, hubnutí, důležitá životní rozhodnutí, nebo cokoliv dalšího. Co v takových případech pomáhá? Zavřít oči a zhluboka se nadechnout. Spojit se se sebou a vnímat, ptát se, proč se vlastně tak cítím. Říká se tomu i intuice. Vnitřní barometr, který říká, co nám svědčí a co ne. Ptejme se sami sebe, jaký záměr má naše jednání. Jaký smysl v něm vidíme. Co nám to vlastně přináší. A pokud shledáme, že miska negativna převažuje tu pozitivní, proč bychom se do toho měli nutit? Což lze aplikovat na všechno.

Ptejme se sami sebe

Buďme v kontaktu sami se sebou, žijme vědomě a naslouchejme impulsům, které přicházejí zevnitř. Chovejme se v souladu se svým nejlepším vědomím a svědomím a nebojme se přiznat sobě i ostatním, že na něco prostě nestačíme. Nikdo není dokonalý. A žádný učený z nebe nespadl. Nedělejme ze sebe něco, co nejsme, a naopak hledejme a pátrejme uvnitř sebe sama, kým vlastně jsme. A potom se přijměme a jednejme se sebou jako s někým, koho hluboce milujeme. Protože koho bychom měli milovat víc než sebe? To není o sobectví, ale o tom, že teprve když přijmeme sebe, můžeme přijmout a milovat ostatní. Děláme to tedy pro sebe, ale zároveň i pro ty, které milujeme.

Radost přichází zevnitř

Takže až se příště budete hnát do něčeho, co váš vnitřní barometr nebude schvalovat a vy pocítíte známý tlak na hrudi, zastavte a nadechněte se. Nebojte se odmítnout nabídku, ze které nemáte dobrý pocit. Nebojte se jít, nebo naopak nejít do změny, která přichází, pokud vaše srdce cítí, že je to správné. Nebojte se dělat svá rozhodnutí podle sebe a ne podle svého okolí. Dělejte věci pro to, aby vás zušlechťovaly a pomáhaly vám. Žijeme jen jednou a život je moc krátký na to, abychom jej strávily řešením malicherností. Hledejme radost uvnitř sebe a vyzařujme ji do svého okolí. A hlavně! Dělejme věci, které nás učiní šťastnými bez ohledu na to, co na to říkají ostatní. Vy přece žijete svůj vlastní život a ne život někoho dalšího.

Májový článek je trochu filozofický. Květen je ale lásky čas, tak se mějte rádi. Sami sebe i mezi sebou. Takoví, jací jste. 

Krásný zbytek máje přeje

Vaše Lucka s obrovskou podporou od Kačenky a Martičky!