Královna Kopřiva v našich krabičkách

Věděli jste, že v lidovém léčitelství je kopřiva považována za skutečnou královnu? My to víme a proto ji už pár let, vždy na jaře, zařazujeme do našich krabiček. Už naše babičky totiž sbíraly kopřivy holýma rukama a tvrdily, že nebudou mít revma. Měly pravdu? My věříme, že ano a vy se o tom nyní také přesvědčíte… Kopřivy sušíme pravidelně na čaj nebo na odvar na pleť či vlasy. Dávní bylinkáři používali kopřivy při tuberkulóze, kašli, k zastavení krvácení, ale známo bylo a je, mnoho dalších účinků tohoto mylně nazývaného plevelu.

A jak se kopřivy používají dnes? Účinky kopřiv zůstaly stejné. Jejich zpracování a použití se však vyvinulo v modernější pojetí mastí, šampónů a různých detoxikačních přípravků.

Kopřivy jsou totiž velmi značně využívány v kosmetickém i farmaceutickém průmyslu. Kopřiva hojí rány, odřeniny, ekzémy a akné. Dále jsou velmi účinným pomocníkem pro očistné kůry, podporují metabolismus a tím i hubnutí. Působí proti chudokrevnosti, zúžení cév, zánětům a jak už jsme zmiňovali na začátku, tak i proti revmatu.

Jejich účinky na vypadávání vlasů jsou nepopíratelné. A nakonec kopřiva obsahuje i serotonin, který velmi ovlivňuje naši dobrou náladu.

A proto jsme Vám tento týden na naší Potštejnské biofarmě společně s dětmi nasbírali mladé kopřivy. Abyste i vy okusili jejich blahodárné účinky na zdraví fyzické i duševní.

S láskou

Krabičkujeme tým