Kompostovatelné krabičky právě v oběhu!

Krabičky z rostlinné celulózy: Volíme zdravější způsob života a ekologičtější nakupování a rozhodně vám nebudeme lhát o tom, jak pracujeme.

Hrdě oznamujeme, že ekologické, plně kompostovatelné obaly jsou zde a vy, naši milí klienti, si je můžete zvolit v každé nové objednávce, nebo telefonicky!

Dáváme zelenou lepšímu životnímu prostředí

Jak víte, Krabičkujeme se zabývá přípravou a rozvozem celodenního menu pro klienty, kteří chtějí zhubnout, zlepšit zdravotní stav, nebo si zkrátka jen ujasnit, jak vypadá skutečně zdravé stravování. Uvědomujeme si, že spotřeba plastů je dnes nejen v naší zemi velmi vysoká, a že jí určitým dílem přispíváme i my. Proto jsme se rozhodli přispět k lepšímu životnímu prostředí zařazením krabiček, které se samy rozloží.

My lhát odmítli…

Možná jste zaregistrovali, že jsme tyto krabičky nechali do Čech přivézt už více než před rokem a ptáte se, proč jsme je neposlali do oběhu. Proč? Protože my lhát pro vlastní prospěch nebudeme! Protože nám ani ministerstvo životního prostředí, ani ministerstvo zemědělství, ani firma na svoz odpadu nedokázali jasně říci, jak máme naše klienty informovat o likvidaci krabiček. Tedy kam s nimi. Možná si touhle pravdou zavaříme, ale riskneme to. Volali jsme do několika konkurencí (jako budoucí možný zákazník). Tyto firmy kompostovatelné krabičky s velkou vervou zařadili, ale jak se ukázalo, bylo to jen tak na oko. Jedna firma svým klientům radí nesprávně třídit, jiná má krabičky na webu a při objednávce se Vám omluví, že musí pro velké zásoby nejdříve spotřebovat krabičky plastové (UŽ ROK!) a až je spotřebují, přejdou na ty ekologické, další firma nám řekla, že opravdu neví (dobře ti nelhali, jen zařadili něco, o čem neví jak likvidovat).

Abychom si to ujasnili a také, abychom klientům mohli poskytnout skutečně pravdivé informace, napsali jsme mail přímo na Ministerstvo životního prostředí (MŽVP). Leč, bohužel, bez odezvy.

Jenže my to nevzdávali

A potom se naskytla možnost, jak přijít celé záhadě na kloub. Skrze jednu členku našeho týmu Krabičkujeme, která zároveň působí jako redaktorka nakladatelství Press Real Group, jsme dostali možnost spolupracovat na článcích, jejichž cílem je informovat veřejnost o realitě panující v naší zemi v oblasti obalových materiálů a potravinového odpadu. Naše kolegyně volala přímo na MŽVP a tentokráte jsme se odezvy dočkali. Přeložili jsme všechny materiály, které se nikdo neobtěžoval přeložit a šířit, prostudovali je kolem a kolem a zase zpátky, aby nám opravdu nic neuniklo. A výrobce hovoří jasně – prázdné krabičky PackBenefit patří do bioodpadu nebo do papíru.

Až se k vám konečně dostanou, místo na vlastní kompost je raději vyhoďte do veřejného bioodpadu. Ona totiž představa, že každý den hodíte na svůj kompost 5 (leč kompostovatelných) krabiček, je trochu děsivá, protože jak již jsme zmínili, jejich rozklad trvá 12 týdnů.

A z čeho že jsou?

Kompostovatelné obaly značky PackBenefit se skládají z různých složek rostlinných zdrojů a určitého procenta PLA – to je vlákno, které se vyrábí z obilného škrobu. Výrobce garantuje, že tyto krabičky jsou nejen kompostovatelné, ale také biologicky odbouratelné. To znamená, že mohou být rozloženy působením mikroorganismů nebo bakterií, které jsou přítomny v přírodě. Rozklad krabiček trvá cca 12 týdnů. Kromě toho jsou krabičky PackBenefit netoxické a mohou být po kompostování použity jako přírodní hnojivo. Proto mohou být recyklovány s odpady z biopotravin.

Tyto krabičky jsou rovněž vhodné pro ohřev v mikrovlnné troubě!

Jediná nevýhoda?

Jedinou nevýhodou, se kterou my jako odběratelé nemůžeme nic udělat, je vyšší cena těchto krabiček. Ale na to už jsme si zvykli. Chceme bio banány, připlatíme si, chceme ekologické produkty, připlatíme si. Vše jsme řádně propočítali a nastavili ten nejnižší možný příplatek. Každý klient, který si v objednávce zvolí kolonku

„Chci kompostovatelné obaly: (+25,-Kč /den)“. Bude mít sice o něco málo dražší turnus, ale nedostane jedinou plastovou krabičku, ani folii.

Znamená to tedy, že úplně opouštíme plastové krabičky?

Jak jsme psali výše, nebudeme lhát. Plastové krabičky zatím neopouštíme úplně. Budeme se nyní soustředit a tlačit na snížení cen těch kompostovatelných a také Vám chystáme článek o tom, jak se recyklují krabičky plastové.

Pokud nám chcete poslat zpětnou vazbu na tento článek, napište na mail lucie@tvrdon.cz

S úctou k našim klientům a s láskou k naší planetě

Krabičkujeme tým